Award Winners

North Central Division Award Winners
This list was compiled by Mark Flamming, Division Historian.  It is entirely possible these lists are incomplete, since we are in the process of organizing the archives.  Winning nomination materials can be accessed by clicking on the winner for that category, when available.  If you notice an error or omission, please contact Mark as soon as possible!

Best Communications

2016 Indiana
2014 Michigan
2013 Indiana
2011 Indiana
2010 Indiana
2008 Indiana
2007 Indiana


Excellence in Fisheries Science
2010 Marion Conover – Iowa Department of Natural Resources
2006 Kay Hill – Iowa Department of Natural Resources
2005 David Philipp – Illinois Natural History Survey
2004 William Taylor – Michigan State University
2000 Pat Hudson
1998 David Willis  – South Dakota State University
1997 Robert Strand
1995 Roy Heidinger – Southern Illinois University
1994 Dennis Schupp
1993 Thomas F. Waters
1992 Richard A. Ryder
1991 R. Weldon Larrimore
1990 Kenneth Carlander


Fenske Memorial Scholarship
2012 Andrew Carlson – South Dakota State University (fisheries)
2012 Danielle Berger – University of Wisconsin-Stevens Point (wildlife)
2011 Mark Kaemingk – South Dakota State University (fisheries)
2011 Andrew Norton – University of Wisconsin (wildlife)
2010 Brianne Lunn – University of Alberta (fisheries)
2010 Alexander Galt – Fort Hays State University (wildlife)
2009 Rebecca Burch – Iowa State University (fisheries)
2009 Daniel Elbert – University of Illinois at Urbana-Champaign (wildlife)
2008 Travis Neebling – Iowa State University (fisheries)
2008 Mackenzie Shardlow – Kansas State University (wildlife)
2007 Melissa Wuellner – South Dakota State University (fisheries)
2007 Emilie Travis – University of Wisconsin-Madison (wildlife)
2006 Jesse Fischer – Kansas State University (fisheries)
2006 Silka Kempema – University of Nebraska-Lincoln (wildlife)
2005 Robin Dubruyne – Central Michigan University (fisheries)
2005 Rebecca Christoffel – Michigan State University (wildlife)


Joan Duffy Award

2016 Jeremy Kientz (Dakota Chapter
2016 Nathaniel Lederman (Minnesota Chapter)
2016 Christopher Schwinghamer (Missouri Chapter)
2016 Brett Miller (Nebraska Chapter)
2016 Richard Budnik (Ohio Chapter)
2016 Michael Vaske (Wisconsin Chapter)
2016 Hanna Kruckman (Illinois Chapter)
2014 Kyle Bales (Southeast Missouri State University)
2014 Hadley Boehm (University of Wisconsin Stevens Point)
2014 Jason Doll (Ball State University)
2014 Travis Ellens (Grand Valley State University)
2014 Zachary Mitchell (Eastern Illinois University)
2014 David Schumann (South Dakota State University
2011 John Bowzer – Southern Illinois University
2011 Emily Dandron – Central Michigan University
2011 Jake Faulkner – University of Missouri at Columbia
2011 Andrew Repp – University of Wisconsin at Stevens Point
2008 Mark Fincel – South Dakota State University
2008 Wes Bouska – Kansas State University
2008 Katie Renschen – Northland College, Wisconsin
2008 Andrew Drake – University of Toronto
2008 Mark Kaemingk – Central Michigan University
2008 Travis Neebling – Iowa State University
2008 Jay Beugley – Ball State University
2008 Michael Wilson – University of Illinois at Urbana-Champaign
2007 Casey Schoenebeck – South Dakota State University
2007 Jared Mobley – Indiana
2007 Jeff Koch – Iowa State University
2007 Mark Kaemingk – Central Michigan University
2007 Tony Barada – Nebraska


Meritorious Service
2016 Joe Dillared – Missouri Dept of Conservation / Missouri Chapter
2014 Donna Hanen Muhm – Iowa Dept of Natural Resources
2012 Jason Doll – Ball State University
2011 Robert Schanzle – Illinois Department of Natural Resources
2008 Tom Gengerke – Iowa Department of Natural Resources
2007 Michael Hansen – University of Wisconsin-Stevens Point
2000 Doug Austen
1999 P. Jack Wingate – Minnesota Department of Natural Resources
1998 Ron Dent
1997 Richard Frie – University of Wisconsin-Stevens Point
1995 Dave Philipp – Illinois Natural History Survey
1994 Robert Hanten – South Dakota Department of Game, Fish and Parks
1993 Dale P. Burkett
1991 Harold Klaassen
1990 William Turner
1989 Don Roseboom


Most Active Chapter
2016 Missouri (Large Chapter); Indiana (Small Chapter)
2014 Missouri (Large)
2013 Minnesota (Large); 2013 Kansas (Small)
2011 Michigan
2010 Indiana (Small)
2009 Illinois (Large); Indiana (Small)
2008 Wisconsin (Large); Indiana (Small)
2007 Minnesota (Large)
2006 Minnesota (Large); Indiana (Small)
2005 Wisconsin
2004 Minnesota
2002 Minnesota
2001 Minnesota
2000 Minnesota
1998 Ohio
1997 Missouri
1995 Kansas
1994 Dakota
1993 Minnesota
1991 Illinois
1990 Missouri


Most Active Student Subunit
2016 Southeast Missouri State University
2014 Lake Superior State University
2013 Southern Illinois University – Carbondale
2012 Lake Superior State University
2011 Lake Superior State University
2010 Lake Superior State University
2009 Lake Superior State University and Iowa State (shared)
2008 Lake Superior State University
2007 Lake Superior State University
2006 Iowa State & Southern Illinois (shared)
2005 Iowa State
2004 Wisconsin – Stevens Point